Dekorasyon

Mobilyalarınız Kışa Ne Kadar Hazır? Bakım İçin İpuçları

mobilyalariniz kisa ne kadar hazir 1200x628 1 Mobilyalarınız Kışa Ne Kadar Hazır? Bakım İçin İpuçları

Sonbahar aylarının gelmesi ve kış aylarının yaklaşması ile birlikte evlerde de hazırlıklar başladı. Değişimi, yenilıği ve yenilenmeyi temsil eden hazırlıklardan mobilyalar da nasibini alıyor. Mobilyalarınız kış için hazırlanıyor.

Değişen mevsim beraberinde birçok değişikliği de getiriyor. Bu değişikliklerden biri de mobilyaları kapsıyor. Yaz aylarında daha hafif bir görünüme kavuşan mobilyalar kış ayları için hem bakıma giriyor hem de kendini yeniliyor.

Küfü Engellemek İçin Mobilyaları Havalandırın

Ahşap mobilyaların nemli ortamda kalması bir süre sonra küf oluşumuna neden olur. Bunu önlemek için mobilyalarınızı özellikle mevsim geçişlerinde havalandırmayı ihmal etmeyin.

mobilya temizligi Mobilyalarınız Kışa Ne Kadar Hazır? Bakım İçin İpuçları

Mobilyaları Temizlerken Çizmeyin

İşlenmiş ağaçtan yapılmış modern mobilyaların temizliği diğer mobilyalara göre biraz farklılık gösteriyor. Hassas olan bu mobilyalar doğru şekilde temizlenmediğinde çiziliyor. Bu mobilyaları nemli bir bez yardımıyla toz ve kirden arındırabilirsiniz.

Çizikleri Yok Edebilirsiniz

Cilalanmış eşyaların üzerinde oluşan çizikleri küçük dokunuşlarla yok edebilirsiniz. Cilası kalkmış ya da yıpranmış bölgelere kulak pamuğu yardımı ile yeniden cila sürün. Ardından, başka bir kulak pamuğu yardımıyla 90 derecelik alkolle üzerinden geçin. Cila kuruduğunda ise mobilyanın ahşap bölgelerine zeytinyağı sürün.

cila duzeltme rotus Mobilyalarınız Kışa Ne Kadar Hazır? Bakım İçin İpuçları

Isıya Dikkat

Ahşap mobilyaları doğrudan ısıtıcının karşısına koymayın. Çünkü ısı, ahşabın nemlilik durumunu olumsuz yönde etkileyerek mobilyanıza zarar verebilir.

Kitaplıkları İhmal Etmeyin

Kitaplıklar genelde tik ağacı gibi egzotik ağaçlardan üretiliyor. Çok tozlu ortamlarda kullanılan, kirliliğe maruz kalan veya yoğun olarak kullanılan bu mobilyaları, bu amaçla üretilen özel temizleyicilerle temizleyin ve sonrasında özel olarak üretilen özel yağı ile yağlayın.

mobilya cila uygulamasi Mobilyalarınız Kışa Ne Kadar Hazır? Bakım İçin İpuçları

Mobilyalar Nasıl Yenilenir?

  • Mobilya yenilemek için mobilyayı güzelce zımparalayın.
  • Daha sonra mobilyanın yüzeyini ıslak bir süngerle silin.
  • Ahşap kuruduktan sonra bir kez daha zımparalayın.
  • Yüzeyleri ikinci bir kez ıslak süngerle silin.
  • Kuruduktan sonra son kez zımparalayın.
  • Yüzeyleri yumuşak bir fırça ile fırçalayın.
  • Artık vernik, cila veya boya uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.