Dekorasyon

Küçük Alanları Dekore Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

kucuk alanlarin dekorasyonu 1200x628 1 Küçük Alanları Dekore Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Küçük alanlarda dikkat etmeniz gereken ana konulara değinerek başlayalım. Böylesi alanlarda renk kullanımı büyük önem taşıyor. Küçük mekanlarda açık ve pastel renkler kullanılmalı. Koyu renkler alanı daha dar göstereceği gibi, kişinin üzerindeki baskı oluşturabilir. Beyaz, bej, açık gri, yumurta kabuğu, açık yeşil ve açık mavi tonları, küçük alanlarda en çok tercih edilen renkler.

Yine böylesi alanlarda işlevsel çözümler üretmek gerekiyor. Askılar, duvara monte çözümler, raflar, küçük düzenleyiciler tercih etmek işlevsel çözümler elde etmenizi sağlar. Bu konuda size yardımcı olacak pek çok mobilya ve aksesuar bulmak oldukça kolay.

Işığın gücünden faydalanmak da büyük avantaj sağlayacaktır. Gün ışığı, alanın daha ferah görünmesine yardımcı olur. Açık renk perdeler tercih etmek istediğiniz ambiyansı yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Yine ayna kullanımı, aynaların doğru şekilde yerleştirilmesi de küçük alanların daha ferah, büyük görünmesini sağlayacaktır.

Evinizin iç ve dış alanlarını mümkün olduğunca birbirine bağlayan çözümler üretmek evinizin daha kullanışlı hale gelmesini sağlar. Eğer bahçe gibi, balkon gibi dış mekâna sahipseniz iç mekân ile dış mekânı mümkün olduğunca iç içe geçiren çözümler üretirseniz küçük mekanlar çok daha aydınlık, geniş ve işlevsel hale gelecektir. Bunun için balkon ya da bahçe kapısının tamamen camla kaplı olması iyi bir çözüm olabilir.

Evinizi hafifletmek, fazla, gereksiz ya da büyük eşyalardan kurtulmak da küçük alanların çok daha kullanışlı ve ferah olmasını sağlar.

kucuk alanlarin dekorasyonu 4 Küçük Alanları Dekore Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evin Köşeleri Nasıl Değerlendirilmeli?

Evlerde çoğunlukla açıkta kalan, nasıl değerlendirileceği bilinemeyen köşeler bulunur. Buralar genellikle sık kullanılmayan eşyaların saklandığı veya bos durmasın diye koyulduğu alanlara dönüşür. Bu köseleri eve daha işlevsel biçimde dahil etmek için üçgen raflar kullanılabilir ya da köseleri sergi alanına dönüştürebilirsiniz. Oluşturacağınız sergi alanında uygun bir sehpa ya da mini masa üzerine ve köse duvarlara seramik tabaklar, objeler, tablolar, fotoğraflar veya dekoratif saksılar yerleştirmek oldukça sık duracaktır.

Kimi zaman odanın en dışında kalan alan gibi gözüken köselerin bu özelliğini kullanarak kendinize özel bir alan da tanımlayabilirsiniz. Sevimli, makul ölçülerde sık mini bir koltuk, ufak bir kahve sehpası, bir okuma lambası harikalar yaratabilir. Böylece sabah e-maillerinize göz attığınız, akşamüstü kitabınızı okuduğunuz, aksam kahvenizi içtiğiniz özel bir alana sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda hem dekor olarak kullanabileceğiniz hem de pratik bir depolama alanı oluşturabileceğiniz çözümleri de unutmayalım. Biraz düzenleme ile birçok ufak eşyanızı sakladığınız, sık görünümüyle dikkat çeken, üzerinde birkaç objeye veya bir saksıya yer verdiğiniz çok fonksiyonlu bir mini dolap isinizi kolaylaştırabilir.

Yeni Depolama Alanları Çok İşe Yarayacak

Biriken gazete, dergi yığınları, ortada durmasını istemediğimiz eşyalar, etrafa dağılan kıyafetler, oyuncaklar, evimizin sıklıkla dağınık gözükmesine sebep olur. Eşyalar, giysiler, ayakkabılar, oyuncaklar zaman içinde artar, mevcut dolaplar, çekmeceler, saklama alanları yetmez olur. Evimizin depolama alanlarını çoğaltmak ya da genişletmek için bazı ufak çözümler hayat kurtarıcı olabilir.

İlk olarak elimizdeki depolama alanlarını ilişkin ipuçlarıyla başlayalım. Evet, dolaplar hali hazırda depolamaya uygun halde tasarlanmış olabilir. Ancak evinize göre özelleştirmek sizin elinizde. Dolap kapaklarının iç yüzeyini kullanmak büyük avantaj sağlayabilir. Elbise dolaplarınızın kapaklarına raflar ekleyerek, çorap, fular, iç çamaşırı, giyim aksesuarınızı saklayabilirsiniz.

Aynı şekilde mutfak dolaplarının kapak içlerine ekleyeceğiniz raflar da çok işlevsel olacaktır. Mıknatıslı bantları kullanarak kapak içlerine baharatlarınız için özel raflar oluşturabilirsiniz. Kapaklara raf yöntemi banyoda da çok isinize yarayacaktır. Yine dolapların içinde bulunan askılıkları yeniden organize etmeniz, aynı anda birkaç giysiyi aşabileceğiniz daha fonksiyonel askılıklar kullanmanız epey yer kazandıracaktır.

Yine, tavana monte kitaplıklar ve raflar size geniş depolama alanı sağlayacak bir diğer alternatif olabilir.

kucuk alanlarin dekorasyonu 2 Küçük Alanları Dekore Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Küçük Banyolar İçin Yaratıcı Çözümler

Banyolar, genellikle küçük hacimlidir, bu alanı düzenlerken birçok önemli noktayı göz önünde bulundurmak gerekir. Doğru şekilde organize edilmiş küçük bir banyo, yanlış düzenlenmiş büyük bir banyodan çok daha işlevsel ve konforlu olabilir.

Banyolarımız raflara en çok ihtiyaç duyduğumuz mekanlardan biridir. Havlular, makyaj malzemeleri, sabunlar, deterjanlar, temizlik malzemeleri gibi birçok eşya ve ürünü banyolarımızda saklar ve kullanırız. Kullanışlı depolama alanları için işlevsel duvar nişleri, açık ve gizli raf sistemleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle az miktarda bos alanı mümkün olduğunca efektif değerlendirmiş olursunuz. Yine kutu ve sepetler kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Üstelik sepet ve kutular dekoratif açıdan çok uyumlu görünür, göz yormazlar. Yine banyoda pek çok asma aparatına ihtiyaç duyarız. Uygun bir köseye, duvara veya klozetin arkasına yerleştireceğiniz dekoratif bir merdiven ile havlular, bornozlar ve diğer tekstil ürünlerini aşabileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. Böylelikle küçük banyonuzu daha da daraltmadan askı çözümleri oluşturur yanı sıra sık bir aksesuar elde etmiş olursunuz. Geniş ve büyük aynalar, küçük alanlarda genişlik illüzyonu yaratmak için etkili bir yoldur. Büyük bir ayna ya da çoklu ayna tercih ederseniz daha ferah bir banyo elde edersiniz. Ayrıca büyük ayna ışığı yansıtacağı için daha aydınlık bir atmosfer sağlar.

Fayanslar, taş yüzeyler, banyo tekstilleri ve aksesuarlarda birbirine uyumlu renkler ve tonların seçilmesi minimal bir dekorasyon düzeni oluşturur. Böylece göz yoran detayların önüne geçebilirsiniz. Yine beyaz rengi tercih etmek hayli ise yarayacaktır. Kare yerine dikdörtgen fayans tercih etmek tavan yüksekliği konusunda illüzyon yaratmanızı sağlayacaktır.

Aydınlatmada mümkünse doğal ışığı arttırmak banyonuzun çok daha büyük ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Eğer çatı katında oturuyorsanız tavan penceresi yerleştirmek bu açıdan çok isinize yarayabilir, çok da sık görünür. Ayna çevresine yerleştirilen aplikler de çok işlevsel ve estetik görünür ama unutmayın aplikleri aynanın her iki yanına yerleştirmek ışığın yüzünüze daha doğru biçimde vurmasını sağlar. Aynanın üstüne koyarsanız gölge yapacaktır.

kucuk alanlarin dekorasyonu 1 Küçük Alanları Dekore Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Duvarları Yaratıcı, İşlevsel Çözümlerle Değerlendirin

Duvarlar, çoğu evde boş alan olarak değerlendirilebilecek temel ögedir. Yaratıcılığımızı kullanabileceğimiz, dekorasyon için potansiyeli yüksek alanlardır.

Evinizin salon, koridor, hol, merdiven gibi alanlarının duvarlarına , beğendiğiniz sanat eserlerini, duvar objelerini, fotoğraf çerçevelerini asarak evinize hareket getirebilirsiniz. Duvarlara monte edilebilen sık saksılar ile ekolojik bir hava yakalanmanız da mümkün. Bu saksıları kendiniz yapabilir, böylece hoş bir hobiye de sahip olabilirsiniz.

Bazı duvarları farklı renklere boyamak, sevebileceğiniz bir duvar kağıdıyla kaplamak, farklı bir ışıklandırma ile aydınlatmak hoş bir ambiyans yakalamanıza yardımcı olacaktır.

kucuk alanlarin dekorasyonu 3 Küçük Alanları Dekore Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pratik Ayakkabılık Çözümleri

Sayıca çok olmaları, epey yer kaplamları, bir çoğunun her an elimizin altında olmasının istenmesi, başka eşyalar ile karışık bir vaziyette barındırılamaz oluşları nedeniyle ayakkabılarımız bazen basa bela gibidir. Aslında bu zorlukları asmanın birçok pratik yolu var. Çok yer kaplamayan ve sık görünümlü ayakkabı çekmeceleri işinizi hayli kolaylaştırabilir. Dikey olarak ayakkabıların yerleştirildiği bu çekmeceler, açtığınızda ayakkabıya kolayca ulaşmanızı sağlamasıyla hayli pratiktir.

Oluşturacağınız yuvarlak silindir seklindeki kutuları birleştirerek sık, az yer kaplayan ve hoş görünen bir ayakkabı depolama alanı elde edebilirsiniz. Bu tür ayakkabılığa güvercin deliği deniyor. Kapalı olmadığından giymek istediğiniz ayakkabıları hemen bulabilir, dilerseniz dikey olarak da kullanabilirsiniz.

Eğer yatak odanız genişse ya da büyük bir gardıroba sahipseniz bu dolabın içine ayakkabılarınıza özel depolama alanları oluşturabilirsiniz. Ayakkabılarınızı ister açık şekilde ister kutular içinde raflara yerleştirebilirsiniz.

Yine topuklu ayakkabılar için duvara monte özel bir askılık yapabilirsiniz. Raf monte eder gibi ince demir ya da ahşap çubukları dekoratif şekilde duvarınıza monte etmeniz ve bu çubuklara topuklarından ayakkabılarınızı asmanız oldukça pratik bir çözüm olacaktır.

Ahşap meyve kasalarını boyayıp duvara monte ederek hem iç kısımlarını hem de üst kısımlarını kullanabileceğiniz ayakkabı rafları oluşturmanız da mümkün. Böylece dekoratif açıdan çok sık çözüme sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.