Uncategorized

Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

elektrik faturasini dusurmenin 10 yolu 1200x628 1 Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

Kullandığımız ev aletleri biz farkında olmadan enerji israfına neden olup yüksek fiyatlı faturalar ödemenize yol açıyor. Halbuki alışkanlıklarımızı değiştirerek buna “dur” diyebilir, tüketim sınırlarımızı çizebiliriz. Elektronik cihaz almadan önce enerji tasarruflu olup olmadığına mutlaka bakılmasını tavsiye ediyoruz. Bu sayade daha fazla tasarruf edebiliriz.

icon tv Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

İki Televizyon Varsa Ayda 22TL.

49 inc LED ekran televizyon günde 5 saat çalıştığında ayda 11TL ediyor. Evde daha fazla vakit geçirdiğimiz zamanlar televizyonunuz günde 12 saat çalışıyors bunun faturadaki karşılığı 25TL.

icon firin Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

Kekler, Poğaçalar ile Birlikte Fatura da Kabarıyor

Fırından gelen mis gibi kokulara karşı durmak zor tabi ama fırın çalışırken kapağını açmayın. Haftada 1 kez çalışan fırın ayda 11,50TL harcıyor. Bir de siz kapağını açıp kapadıkça yüzde 20 enerji gidiyor. Yani kekler, poğaçalar ile birlikte sizin fatura da kabarıyor.

icon buzdolabi Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

Yok Artık! Buzdolabından da Tasarruf Olur Mu?

520 litre A+ buzdolabı ayda 23TL harcar. “Yok artık buzdolabından da tasarruf olur mu?” demeyin. Tabii ki olur. Buzdolabınızın hava deliklerini tencerelerle kapatmayın ki hava akışını sağlamak için daha fazla enerji harcamasın. Mevsime göre çalışma sıcaklığının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Buzluk kısmı -18C, dolap kısmı +4C ideal çalışma sıcaklıkları. Yaz aylarında 2-5 derece, kış aylarında 5-8 derece ideal çalışma sıcaklıkları. Aşırı buzlanma enerji tüketimini artırır. Buzların çözülmesini sağlayın. Buzdolabını dolu tutmak enerji tüketimini düşürücü etki yapar. Kapı contalarının hava kaçırmadığından emin olunmalı, kontrol edilmeli. Çocukların kapağını sürekli açmaması için hatırlatıcı notlar yapıştırılması da bir çözüm olabilir. Derin dondurucudan bir kase buz alın buzdolabının ortasına yerleştirin. Böylece buzdolabınız soğuyacak, faturanıza yüzde 5 tasarruf edeceksiniz. A++ buzdolabı A sınıfı buzdolabına göre yılda yüzde 40’a yakın tasarruf sağlar.

icon utu Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

Buhar Kapasitesi Yüksek Olan Ütüler Tercih Edin

Haftada 2 kez, 2 saat çalışan ütünüz ayda 32TL’lik tutarı ile faturanızı adeta yakıyor. Bu arada ütü alırken buhar ayarlı ve buhar kapasitesi yüksek olanı tercih edin ki yüksek ısı kullanmak zorunda kalmayın.

icon bulasik makinesi Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

Tüketicilerin Üçte İkisi Bulaşık Makinesini Haftada Ortalama 5 Kez Çalıştırıyor

Haftada 5 kez çalıştırılan A+ bulaşık makinesi ayda 17TL elektrik harcıyor. Bulaşık makinesi alırken düşük sıcaklıklı programı olan modelleri tercih edin. Tam dolu ve ekonomik programda çalıştırın. Yıkanacak gereçleri yerleştirirken peçete ile temizlemek daha az elektrik,su ve deterjan kullanımı sağlar.

icon ampul Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

60 Watt’lık Bir Ampülün 3 Saat Çalışmasına Eşdeğer

Haftada 2 gün, 12 dakika çalışan saç kurutma makinasının harcadığı enerjinin karşılığı 10TL. 10 dakika çalışan saç kurutma makinasının harcadığı enerji, 60 wattlık bir ampülün 3 saatlik çalışmasına eşdeğer.

Klasik Ampül ve Led Ampül Arasındaki Büyük Fark!

Her gün 5 saat çalışan 3 adet klasik ampül ayda 19,15TL harcarken, her gün 5 saat çalışan 3 adet LED ampül ayda 1,28TL harcıyor. Evinizdeki 9 adet klasik ampul yılda 689,40TL harcıyor, 9 LED ampul ise senede 46,08TL harcar. Arada 643,43TL fark var. Yorum sizin.

icon kettle Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

Su Isıtıcısını Kullanırken Bir Durup Düşünün

Her gün 12 dakika çalışan kettle ayda 9,50TL demek. Evdeki herkes ayrı ayrı su ısıtırken bir daha düşünsün.

icon priz Elektrikli Ev Aletlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Yolu

Şarj Aletleri Prize Takıldığında Cihaz Bağlı Değilken Bile Elektrik Harcıyor

Şarj cihazları kullanılmadığı zaman fişten çekilmeli. Birçok şarj aleti, prizde bırakıldığında enerji kullanıyor. Oyun konsolları, dizüstü bilgisayarlar ve TV’ler bunlara dahil. Yılda ortalama 300TL faturalarımıza yansıyor.

Zamandan Tasaruuf Ettirip Cep Yakan Kurutma Makineleri

Haftada 2 gün, 2,5 saat çalışan çamaşır kurutma makinesi ayda 16,50TL harcıyor. Giysilerinizi iç mekanlarda kurutmak daha fazla avantaj sağlar. Hem tasarruf edersiniz, hem de giysileriniz doğal kurumayla daha az yıpranır. Çamaşır makinenizi tam dolu ve 40 derece yerine 30 derecede çalıştırmak enerji tüketiminizi önemli derecede azaltır. Haftada 4 kez, yaklaşık 2,5 saat çalışan çamaşır makinesi ayda 10,68TL elektrik harcıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.