Dekorasyon

Doğru Aydınlatma Seçimi Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta

dogru aydinlatma secimi 1200x628 1 Doğru Aydınlatma Seçimi Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta

Aydınlatma yaşam alanlarının en önemli ihtiyaçlarından biri. Doğru aydınlatma ise o mekanı daha keyifli, daha sağlıklı ve daha davetkar kılan kritik bir konu.

Odayı Aydınlatırken Dikkat Edilmesi Gereken İlk Şey Nedir?

Odanın ne amaçla Kullanıldığı dikkat edilen ilk şey olmalı. Aydınlatma gereksinimlerinin uygun şekilde Karşılandığından emin olmak için odanın Kullanımının net bir şekilde tanımlanması oldukça önemli. Odanın düzeni de nasıl bir aydınlatma uygulanacağını etkileyen noktalardan biri. Kapı ve pencerelerin yerleri, ne Kadar ışık aldığı, mobilyaların yerleşimi, büfe masa gibi büyük eşyaların ebatları hepsi aydınlatmayı planlamadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar.

dogru isik secimi 1 Doğru Aydınlatma Seçimi Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta
dogru isik secimi 2 Doğru Aydınlatma Seçimi Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta

“Sıcak” ve “Soğuk” Işık Arasındaki Fark Nedir? Doğru Ampülü Nasıl Seçersiniz?

Soğuk ve sıcak ışık için iki ayrı ampul türü vardır. Sıcak ışık daha samimi, daha davetkâr bir ortam yaratır ve çoğunlukla yatak ve oturma odalarında Kullanılır. Soğuk beyaz ışık ise daha parlak ve daha yoğundur, bu nedenle mutfak veya banyo gibi alanlar için daha uygundur. Sıcak ışık genellikle Klasik tarzdaki yaşam alanla için tercih edilirken, soğuk beyaz ışık ise minimalist ve modern evlerde daha iyi bir görünüm elde etmenizi sağlar.

dogru isik secimi 3 Doğru Aydınlatma Seçimi Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta

Mutfağınızdaki Aydınlatmanın İyi Olduğundan Nasıl Emin Olursunuz?

Evin yoğun alanlarından biri olan mutfaklar için spot veya ray sistemli aydınlatmalar ideal bir seçim.
Yemek hazırlarken tezgahların gölgede Kalmaması için dolapların yakınlarında tavan aydınlatması kullanabilirsiniz. Ayrıca pratik ve şık olan dolap altı aydınlatmalar da tezgahların aydınlatılmasında fayda sağlar. Mutfağınızda yumuşak bir ışık istiyorsanız dolap altı aydınlatmalarını açık bırakıp tavan aydınlatmalarını Kapayabilirsiniz. Mutfak adasını vurgulamak için üzerinde sarkıt aydınlatma Kullanabilirsiniz. Sarkıtlar mekâna tarz da Katar. Ada üzerinde tek yerine daha fazla sayıda sarkıt tercih edebilirsiniz. Bunu ada ünitenizin büyüklüğüne göre ayarlayın. Ama normal bir ada ünitesinde üç tane sarkıt hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Oturma Odasında İyi Aydınlatma Nasıl Yapılır?

En iyi aydınlatma genellikle, üstten fonksiyon aydınlatması ve ortam aydınlatmasının karışımını kullanmaktır. Oturma odasında her şey dengeyle ilgilidir. İlk olarak tavan aydınlatmanızla başlayın. Odayı daha geniş ve aydınlık hissetmenizi sağlayan temiz sıralı LED gömme ışıklar kullanabilirsiniz veya oturma alanı ve yemek masasının üzerinde sarkıt tercih edebilirsiniz. Ayrıca vurgu aydınlatmasını odanın nerelerinde kullanacağınıza karar verin. Eğer yeni bir eve taşınıyorsanız veya tadilat yaptırıyorsanız bir sanat eserini veya şömine gibi mimari bir detayı öne çıkarabilecek aydınlatma da planlayabilirsiniz. Bu etkiyi. abajur ve lambaderleri kombinleyerek de yakalayabilirsiniz.

dogru isik secimi 4 Doğru Aydınlatma Seçimi Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta

Yatak Odası Aydınlatmasının Şifresi Nedir?

Bunun şifresi, fonksiyon ve ortam aydınlatması arasında bir denge oluşturmaktır. Abajurlar genellikle odaya desen ve renk katmanın harika bir yoludur, ayrıca yatağı çerçeveleyerek bir odak noktası sağlarlar ve okuma için pratik ışık sunarlar. Değişiklik için, yatağın iki yanından sarkıt aydınlatmalar ekleyebilirsiniz. Sarkıtların yüksekliğinin yatakta okumak için uygun olması gerektiğini unutmayın. bu nedenle normal aydınlatma armatürlerinden daha alçakta, komodinin üzerinden yaklaşık 30-50 cm yukarıda olmaları gerekir. Yataktan kalkmadan ana tavan ışıklarını kapatabilmeniz için yatağın her iki tarafına elektrik anahtarı taktırmayı da unutmayın.

Genel Aydınlatmayla İlgili Yapılan En Büyük Hata Nedir?

Aydınlatma olarak sadece tavanın ortasında standart bir armatür kullanmaktır. İyi aydınlatma, aydınlatma elemanlarıyla bir mekandaki hissiyatı değiştirebilmelidir. Akıllı bir aydınlatma ile büyülü bir ortam yaratabilirsiniz. Yaşam alanınıza kolayca bir masa lambası ekleyebilir veya bazı lambader ve abajurlarınızın yerlerini değiştirebilirsiniz. Böylece neredeyse anında, mevcut ışık yoğunluğu ve miktarını değiştirerek odanıza seçenekler eklemiş olursunuz.

Tabii ki, her zaman uzmanlarla konuşmak size yeni bakış açıları katacaktır. Bu yüzden bir tadilat planlıyorsanız bir iç mimardan fikir almanızda fayda var. Tabii kendinizin yapabileceğiniz bazı basit değişimler de bulunuyor. Ampulleri değiştirmek yeni aydınlatma armatürleri eklemek veya eskilerinin yerlerini değiştirmek gibi… Bunlar da bir odanın havasını yeniler.

dogru isik secimi 5 Doğru Aydınlatma Seçimi Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta

Gömme Işıkların Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Gömme ışıklar düşük etkili, müdahaleci olmayan bir tavan aydınlatması sağlar ve temiz, karmaşık olmayan bir görünüm için tavan boşluğuna rahatça oturur. Bu durum, özellikle alçak tavanlarınız varsa iyi çalışır. Ancak tavan kirişinin içinde montaj için yer kaplarlar, bu nedenle tam olarak istediğiniz yere sığmayabilirler.

Karanlık bir odayı aydınlatmanın en başarılı yolu, üç farklı aydınlatma türünün kombinasyonunu kullanmaktır.

  • Ortam aydınlatması, bir odadaki genel aydınlatmayı ifade eder ve ana aydınlatmayı sağlar. Bu genellikle ana tavan ve duvar aydınlatmasıdır.
  • Fonksiyonel aydınlatma, okuma, yemek pişirme veya çalışma gibi belirli bir amaç için yapılan ışıktır. Buna masa, zemin ve mutfakta dolap altı aydınlatmalar dahildir.
  • Vurgu aydınlatması, bir odaya dramatik efektler eklemek için kullanılan özel aydınlatmadır. Evinizdeki sanat eserlerini veya mimari detayları vurgulayan ışıkların yanı sıra sarkıtları da bu amaçla kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.