Dekorasyon, Mobilya

A’dan Z’ye Oturma Odası Dekorasyonu

Adan Zye Oturma Odasi Dekorasyonu 1200x628 1 A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma odanızda çoktan beri ötelediğiniz değişimi başlatmak için ihtiyacınız olan detay ve değerlendirme kriterlerini sizler için derlemeye çalıştık

Başlamadan Önce Ne Yapmalı?

Bir evin tüm odalarının dekorasyonu aynı derecede önemli görünüyor gibi olsa da, aslında oturma odaları yaşamımızın çok büyük bir kısmını geçirdiğimiz alanlar olduğundan sanki sıralamada biraz daha öne çıkıyor gibi.
Oturma odaları evlerimizin sosyal maskesi gibidir. Bu odalar aracılığıyla kimliğimiz hakkında büyük ipuçları verir, dostlarımızı burada ağırlar, tüm ev üyeleri ile en büyük etkileşimi yine burada yaşarız. Bu sebeple öncelikle bu kimliğin ne olması gerektiğine karar vermelisiniz.

Siz ve evin diğer üyeleri nelerden hoşlanırsınız? Hangi stil ve renkler favorileriniz? Neye ihtiyacınız var bunları belirlemelisiniz. Çünkü seçtiğiniz herşey buna göre şekillenecektir. Kanepeniz, aydınlatmanız, halınız, perdeniz hep bu stil-ihtiyaç temasının etrafında biçim kazanır.

rada tasarim 3 1200x800 1 A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Mobilya Seçiminde Kriter Ne Olmalı?

Oturma odası mobilyası seçimi yaparken yukarıda belirtmiş olduğumuz stil tercihinden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli husus mobilyaların ölçüleri, sizin odanızın şekli ve büyüklüğüdür. Örneğin siz 23 metrekarelik bir odaya 2 chesterfield kanepe, bir büyük sehpa, bir TV ünitesi ve bir yemek alanı sığdırmaya kalkarsanız burada sürpriz olmayacak gerçek, mekanda neredeyse dolaşmaya yer kalmayacağıdır. Mobilyaların büyüklükleri, odanın mimari şekli, seçeceğiniz mobilyaların derinlik-uzunluk-genişlik gibi kriterlerini yakından ilgilendirir. Odada tüm bireylerin rahatlıkla geziniyor olması, mobilyaların ve kişilerin birbirlerinin hareketlerini engellemiyor olması önemli. Elbette iş, kanepeyi duvara yaslayıp, yanına bir iki berjer ilave etmekle de bitmiyor. Doğru sohbet mesafelerini gözeterek, etkileşimi perçinleyen bir oturma alanı planlamalısınız. Seçtiğiniz mobilyaların mekandaki pencereden süzülen gün ışığını da engellemeyecek şekilde olması da çok önemli.

Mekanı İşlevlerine Ayırın

Ahenkli bir görünüm için mekanı işlevlerine ayırmaya gayret edin. Örneğin TV alanı, oturma bölümü, okuma alanı gibi. Mutfak ayrı ve yemek masanız da salonda ise, masayı salonun girişine yakın konuma konumlandırın. Masanın yerleştirildiği bölüm ve oturma bölümü arasına da alçak ve hatta yer müsaitse çift taraflı bir dresuar koyarak iç mekanda fonksiyonlara göre alanları bölebilirsiniz. Bu da, mekanı kullananlarda nedenini belki de anlayamadıkları bir huzur duygusu yaratacaktır.

bergamo koltuk 3 A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Başrolde Hangi Kanepe?

Elbette stil önemli; ancak odanızın şekli de bir o kadar mühim. Mesela sık taşınıyorsanız dev boyutlarda bir kanepe almanızın hiçbir mantığı olmayacaktır. Çünkü bir sonraki evinizin oturma odası konusunda bu kadar şanlı olamayabilirsiniz. Ayrıca alan ne kadar büyük olursa olsun, çok büyük kanepeler her zaman istenen hissiyatı vermeyebilir. Burada amaç davetkar mekanlar yaratmaksa, alan planlama bir adım öne çıkıyor. Öncelikli olarak en uzun kanepe en uzun duvara yerleştirilir kuralı halen geçerliliğini koruyor. (Benzer biçimde TV ünitesi de en kısa duvara konulur kuralı da.) Ancak siz kanepe seçimi yaparken tam duvar ölçüsünde değil, yanlarına yan sehpalar geleceğini düşünerek bir karar vermelisiniz. Bu sebeple 4’lü kanepelerden ziyade 3’lü ve 2’li versiyonlar her daim daha işlevsel kullanım alanları yaratır.

Konfor konusu da kanepe seçiminde rol oynar. Büyük kaneperler çoğunlukla en rahatı gibi görünse de yerinden oynatması, taşıması, temizliği konusunda hantal birer alternatife dönüşebiliyorlar. Bu noktada daha ince hatlı ve kullanıcı dostu alternatiflere yönelmek mantıklı olabilir. Konforu ise rahat ve yumuşak koltuk şalları ve yastıklarla destekleyebilirsiniz.

norda kose A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Çok Moda L Kanepeler – Köşe Koltuklar

L kanepe konusunu ayrı bir başlıkta inceliyoruz; çünkü son dönemde en büyük popülariteyi kazanan mobiyalardan biri de köşe koltuklar. L kanepelerin pek çok farklı şekli var; U şeklinde, yarım ay şeklinde gibi farklı biçimlerde tasarlansalar da genellikle L şeklinde tasarlananları favoriler arasında. Bu kanepelerin en büyük artısı tek bir duvar düzeyinde geniş bir oturma lanı planlamasına olanak tanıması. Ayrıca küçük evlerde yaratılan bu kurgu da yine şık ve çözüm odaklı oluyor. Benzer biçimde daybet eklentisi de konforlu bir uzanma ve okuma alanı sağlayabiliyor. L kanepe satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kanepenin derinliği (Bazen çok geniş olabiliyor ve alanda trafiği sınırlıyorlar) ve kolçakların yönü. Sağ ve sol kolçak seçimini mekandaki hareket alanına göre belirlemelisiniz.

philo oturma grubu 3 A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

İşlevsel Seçenekler

Küçülen metrekareler işlevsel mobilyalarla bizi tek bir duvar yüzeyinde pek çok oturma kurgusu yaratmaya itiyor. Konu sadece burada da bitmiyor. Çünkü yataklı kanepe seçiminden kendinden depolamalı puflara, bol çekmeceli orta sehpalardan gizli saklama üniteli yan sehpalara kadar pek çok alternatif aslında evde düzeni ve yerleşimi sağlama konusunda imdadınıza yetişiyor.

casa berjer A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Okuma Köşesi De Olsun

Salonda yer varsa, kitaplarınız, dergileriniz ve multimedya arşiviniz için bir kütüphanenizin olması işlevsel bir kullanım imkanı yaratır. Kütüphaneye yakın konuma rahat bir berjer koyarak bir okuma köşesi de planlayabilirsiniz. Ya da yeriniz varsa evdeki diğer bireylerle beraber okuma saatleri için iki berjer ve puf şekinde de bir planlama yapabilirsiniz.

teka tv unitesi 2 A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

TV Köşesi de Bu Alandaysa

TV köşesi giderek aslında daha da tartışmalı bir plalama serüvenine sahip oluyor. Günümüzde televizyon bir çok evde artık eski saltanatını sürdürmüyor. Sizde de durum böyleyse, hele bir de oda küçük ölçülere sahipse, televizyonu dominant konuma koymak durumunda değilsiniz. Yani odayı televizyonun konumuna göre yerleştirmeyin. Basitçe açıklamak gerekirse oturma elemanlarını TV’yi koyacağınız duvara dönük olacak şekilde değil de birbirine bakacak şekilde yerleştirmeyi ve ortaya da bir sehpa sığdırmayı hedefleyebilirsiniz.

Yeriniz uygunsa ve çok kullanılmıyorsa TV’yi biraz uzakça bir köşeye koyarak, istenildiğinde izlemek için küçük bir alan oluşturabilirsiniz. Özellikle hem maç seyredenler hem de geri kalan ev halkı bu durumdan mutlu olacaktır. TV’yi hiç koymayıp, işinizi projeksiyonla da halledebilirsiniz. Nasıl ki müzik setlerinin yerini küçük hoparlörler aldıysa, ekranların yerini de küçük bir projeksiyon cihazı alabilir. Eğer TV halen hayatınızın büyük bir kısmında yer alıyorsa ve sizin için pek çok açıdan önemli bir yere sahipse, oturma odanızın şeklinde göre bir TV ünitesi ve oturma birimi ile burayı şekillendirebilirsiniz.

TV alanlarını günümüzde en ideal şekilde L kanepeler tamamlıyor. Benzer biçimde yerinizin durumuna göre TV ünitesinde bol depolama birimi tercih ederek bir taşla iki kuş vurmanız da mümkün olabilir. Bu noktada seçiminizi ihtiyaçlarına göre yapmanız mantıklı.


norda kose 3 A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Yerleşim Planı

Gün Işığı ve Havalandırma

İstisnasız her mekanda, mekanın gün ışığını hangi yönden ve günün hangi saatinde aldığı, dolayısıyla pencere konumları ve büyükleri en önemli kriterdir. Bu parametreler belirlendikten sonra yaz günlerinde bunakmamak için de güneş kontrolünü sağlamak kaydıyla (uygun perde, jaluzi, stor seçimi) güneşten optimum faydalanmak amaçlanmalıdır. Bunun için de yüzümüzü pencereye dönmek, oturma elemanlarının en azından bir kısmını dışarıya bakacak yönde yerleştirmek güzel olur.

İç Mekanda Sıcaklık Kontrolü

Yön ve izolasyon bu konunun başlıca değişkenleri. Ancak bu kriterlerin kalitesi, iç mekan yerleşimiyle değil de binanın mimarisi ile belirleniyor haliyle. Oturma bölümünü, yaz sıcağını minimum hissetmek için yazın batı güneşinin erişeceği bölgeden uzağa koymak (kışın tam tersi), esintinin de olduğu yere konumlandırmak, ölü bölgeye belki bir tavan vantilatörü koymak gibi çözümler ideal olur.

Sosyal Etkileşim

Mekan yerleşimi günlük yaşamlarımızı tahminimizin ötesinde etkiliyor hatta şekillendiriyor. Birbirine bakacak şekilde yerleştirdiğimiz kanepelerin ortasına bir sehpa sığdırmayı hedefleyin. Sehpa büyükçe olabiliyorsa çok iyi, köşede duran yer minderinizi şekip hemen bir kutu oyunu ya da oyun partisi düzenleyebilirsiniz. Dostlarınızı da bu yardımcılarla en iyi şekilde ağırlayabilirsiniz.

Yemek Burada Yeniyorsa

Mutfağınız küçükse salona bir yemek masası koymak zorundasınız. Herkese uymayabilir ama şartlar elveriyorsa mutfak ile salon arasındaki duvarı kaldırıp şık bir açık mutfak yapılmasını öneririm. Böylece fonksiyonlar arasında hoş bir geçiş olacaktır.

Küçük Çocuklar

Onlar genellikle ebeveynlerinin yanında olmak isterler. Oturma odanızda küçük bir oyun köşesi olsa da olmasa da oyuncakları ortalıktan kaldıracak bir çözümünüz olmalı; mesela orta sehpayı çekmeceli yapmak gibi. Depolama ve düzen burada önemli.


Mekânın Ruh Halini Değiştiren Aydınlatma

Yaşam alanlarında ışığın doğru kullanımı, yeterli aydınlık hissi mekânın ruh halini belirler ve konfor faktörünü doğrudan etkiler. Aydınlatma elemanları da tıpkı diğer mobilya ve aksesuarlar gibi buna göre tercih edilmeli. Yumuşak ışıklar, şiddeti ayarlanabilir aydınlatmalar, ana yaşam alanındaki aydınlatmanın anahtar noktaları. Çünkü oturma odasında homojen bir dağılım önemli. Aksi halde şiddeti birbirinden farklı aydınlatmalar dikkati çok fazla dağıtabilir. Oturma odasında aydınlatma kurgusu yaparken alanın büyüklüğünü de göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer oturma odası kendi içinde kullanım alanlarına göre ayrılıyorsa amaca yönelik aydınlatmalar da tercih edilebilir. Örneğin bir okuma köşeniz varsa okumayı kolaylaştıracak doğru bir okuma lambası ya da yönü ayarlanabilir bir lambader gibi … Televizyon ve oturma bölümünde tavandan aydınlatma seçimi yaparken çok dikkat edilmeli. Işığın rengi ve şiddeti zamanla göz sağlığını olumsuz etkileyebilir. Yumuşak ve doğrudan olmayan aydınlatma türleri seçilmesine gayret edilmeli.

moka koltuk 1 A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Boya Renginin Etkisi

Öncelikle oturma odasına boya seçimi yaparken teknik özelliklerini dikkate almalısınız. Duvarların nefes almasına yardımcı olan, çevre dostu bir boya kullanmalısınız. Bu konuda pek çok uluslararası standart var. Standartlar hem kullanıcıların sağlığını hem de iklim ve çevresel pek çok faktörü barındırıyor. Eğer evcil hayvanınız ve küçük çocuğunuz varsa nanotel ve yeni nesil alternatiflere göz atabilirsiniz. İlk günkü gibi yeni kalabilen, yıkanabilir ve silinebilir boya teknolojileri çok büyük kolaylık sağlıyor. Boya rengi çok kişisel olmakla beraber ilkin koyu mu açık mı tonlardan hoşlandığınıza karar verin. Geleneksel olarak küçük mekanlarda natürel ve açık tonlar tercih edilir. Çünkü açık renklerin ışığı yansıtma özelliği vardır. Ancak siz derinlik hissini seviyorsanız mekânınız küçük bile olsa koyu renklere yönelebilirsiniz. Burada sınır sizsiniz. Tavanınızı bile koyu renge boyayabilirsiniz. Bunun dışında son dönemlerde boyalarda kullanılan yüzey teknolojileri de adeta çığır açacak nitelikte. Mesela derinliği sadece renklerin tonları ile elde etmek yerine dokularla da elde edebilirsiniz. Yani aslında açık renk tercih ederek de derinlik uyandırmanızı mümkün kılabilirler. Benzer biçimde üç boyutlu etkiler yaratan grafik boyama biçimleri ya da ton sür ton tekniği ile bir boyanın farklı tonlarıyla da son derece derinlikli ve dinamik iç mekanlar yaratabilirsiniz.

Boya her şeye rağmen dekorasyonda hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlayan çok pratik bir yoldur. Şık oturma odalarının da stil anahtarı olmak için 7/24 hazır bir seçenek.

hali secimi A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Halı Nasıl Olmalı?

Halı seçerken mobilya renkleri ve mekânın stiliyle uyumlu olmasının dışında ölçülerini dikkate almalısınız. Eğer çok küçük bir halı tercih ederseniz mekan olduğundan çok küçük görünecektir. Bunun yanı sıra Kompozisyon bütünselliğini yitirecek ve her şey birbirinden Kopmuş gibi ayrı duracaktır. Halı tüm yerleşimi birbirine bağlayan bir Köprü gibidir. Bu sebeple satın alacağınız halı büyüklüğü tüm mobilyaların ayakları üzerine oturacak şekilde olmalı. Halı ile duvarlar arasında ise en az 25-70 cm kadar bir boşluk olmalı.

perde secimi A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Perde Seçimi Kritik

Perde seçimini yaparken odanın büyüklüğü, Kullandığınız renkler, odanın cephesi gibi pek çok etmen rol oynar. Oturma odalarında genellikle geleneksel tüller ve güneşlikler davet Karlık dozunun yüksek olması dolayısıyla en çok tercih edilen alternatifler arasında. Ancak küçük bir odanız varsa kalabalık görünümün önüne geçmek için stor ya da Katlamalı perde sistemleri de tercih edebilirsiniz. Gün ışığı çok önemlidir. Bu sebeple ışığı engellemeyen, ince ve açık renk tüller ideal olur. Fakat güney cephe ya da güneşi çok alan, çok sıcak bir oda ise biraz daha ışık geçirgenliği az, Kalınca tül ve güneşlikler ideal olur. Desen ve renk seçiminizi mekânda Kullandığınız renk ve stillere göre şekillendirebilirsiniz. Bir mekânı dekore ederken genelde 4 renk Kuralı uygulanır. Perdelerinizde de bu renklerden biri olması tamamlayıcı bir atmosfer yaratacaktır.

oktagon ayna 3 A'dan Z'ye Oturma Odası Dekorasyonu

Tamamlayıcı Aksesuarlar

Aksesuarların az olduğu bir oda yaşayan mekân algısını yok eder. Ancak tersi şekilde, aksesuarlar gereğinden fazla olduğunda da mekânı çok kalabalık ve dağınık gösterir.  Bu sebeple yeterli miktarsa obje ve tekstil ögeleriyle desteklenmelidir. Objeleri çok seven biriyseniz onları gruplayarak sergileyebilirsiniz. Farklı yüksekliklerde seçeceğiniz objeler de ahenkli ve hareketli bir görünüm yaratır. Kanepenizi davetkâr kılmak için Konforlu yastıklar, duvarlarınızı boş görünmekten Kurtarmanız için tablo ve pano eklemeniz ideal olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.